Ugrás a fő tartalomra

Sri Lanka - információk - Időjárás


A monszun Sri Lankán szinte egész évben tart, de szerencsére nem mindig ugyanott. Ahol mi lakunk, délen, Unawatunán, általában május-június és október-november, ami esősebb. 



A sziget, elhelyezkedésének köszönhetően - közel az Egyenlítőhöz - egy állandó meleg, 28-30 fok körüli hőmérséklettel dicsekedhet a parti területeken és az alföldön. Ez esetenként sokkal melegebbnek tűnhet, mert pl. a délnyugati csapadékos zónában 90 %-os is lehet a páratartalom. 


A hegyekben teljesen más az ábra  itt a magasság emelkedésével a hőmérséklet egyre csökken. a sziget legmagasabban fekvő városában, Nuwara Eliyában az átlag hőmérséklet 17 fok, éjjelenként pedig olykor fagyponthoz közelíthet. Amikor az Adam's Peaket másztuk meg februárban, úgy vacogtunk már a hegy lábánál is, hogy vastag pulóvert kellett vásárolnunk. Na, mondjuk, fel is vannak rá készülve, több a melegruha árus, mint a karácsonyi Vörösmarty téren. 

 


Májustól szeptemberig a délnyugati monszun szelet és csapadékot hoz az Indiai óceán felől; míg októbertől márciusig az északkeleti monszun a keleti partot éri gyakori zivatarokkal. A monszun egyébként nem folyamatos esőt jelent, inkább rövidebb, nehéz esők napsütéses órákkal tarkítva. Sajnos, ez is elég gyakran ahhoz, hogy árvizet okozzon. 
Az ország középső részén elterülő hegyvidék bár a délnyugati monszun területéhez tartozik, ám egész évben esősnek mondható. 
A száraz területek északkeleten helyezkednek el, jóval kevesebb csapadékkal, mint a délnyugati részen, annak java is a monszun alatt esik. 

Az első bevándorlók a Kr. e. 6. században érkeztek, a száraz területekre, ahol nehezebb volt a megélhetés, ám sokáig mégis itt maradtak. Megélhetésük érdekében előbb kisebb, majd mind nagyobb és korszerűbb víztározókat építettek, melyek csatornákkal kötöttek össze egymással és a főbb folyókkal is, így pótolva a csapadékot a száraz területeken. Ezek a víztározók közül néhány még ma is használatban van, például Polonnaruwában a Parakrama Samudra, ami a 12. században épült. 

A hegyvidéken, Kandy és Nuwara Eliya környékén dzsungel volt, ezt nehezebb lett volna megművelni, ezért sokáig ez a rész jelentéktelen volt, mind társadalmi, mind politikai szempontból. A 15 .században Kandy lett a főváros, ekkor magának a városnak megnőtt a szerepe, ám a hegyvidéki dzsungel 90%-át csak a brit korszakban, a kávéültetvények kialakításakor irtották ki. (19. sz. eleje). 


 

Ma ugyanezen a helyen teaültetvényeket találunk, miután 1869-ben felütötte a fejét a kávérozsda és a kávébiznisznek befellegzett. Okoska britek azonban rögtön tudták, mihez kell nyúlni, és pár év alatt jól beteázták a sziget középső részét. 

 


Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Miért Sri Lanka? - Sri Lanka látnivalók

Bizony. Miért Sri Lanka?  Azon kívül,  hogy egész évben meleg van,  hogy Sri Lanka még mindig olcsó ,  hogy biztonságossága miatt minden bizonnyal nevezhetjük "India Light"-nak,  hogy itt kapható a világ legjobb minőségű kék zafirja (ugye, hogy szeretnétek olyan eljegyzési gyűrűt, mint Katalin hercegné?) hogy itt ihatjátok a világ legjobb zamatú teáját  és szuper áron lehet megvásárolni a világmárkák termékeit az itt lévő gyárak miatt ...  Bár a fentiek már önmagukban is megérnek egy utazást, de mi most összeszedtünk néhány információt, ami megerősíthet Benneteket, hogy ide tervezzétek a következő utatokat. A sziget annyira változatos, mind földrajzi, mind éghajlati, mind kulturális, mind nemzetiségi szempontból, hogy mindenkinek nyújt megfelelő szórakozást, kikapcsolódást.  Esküvő, nászút, strandolás, történelem, gasztronómia, vallások, sportok, egészség ... bármi érdekel Titeket, itt megtaláljátok, egy helyen, ezen a csö...

Colombo 1. rész - Sri Lanka információk

Mindig mondjuk, Colombóban nem sok a látnivaló. Azért, mert a valódi Sri Lankát nem ott találjátok. De ha valaki mégis ottragadna néhány napra, adunk néhány ötletet, merre menjetek. Mert azért van hová, na...  Két nagy blokk van a fővárosban, ahol érdemes egy-egy sétát tenni. Az egyik a Nemzeti Múzeum környéke, a Függetlenségi Emlékmű, a Gangaramaya Buddhista Templom és a hozzá tartozó Seema Malaka, a Nelum Pokuna, a Viharamahadevi park, a Könyvtár, a Nemzeti Galéria, a BMICH. Ez a város szíve, a kulturális központ, ahol koncertek, kiállítások, filmvetítések és egyéb rendezvények is előfordulnak. Tulajdonképpen nem is a colomboi rész, hanem Kotte területe ez, de a két város már nagyon régóta összenőtt, mint Buda és Pest :D.  Most a másik "látnivalócsomagról" esik szó, ami teljesen más, mint az előző. Tuktukkal javasolt elindulni, kb. 2 óra hossza alatt meg lehet nézni mindent és még egy kis piacozás is belefér. Azért is érdemes megnézni, mert a gyönyörű épületekkel ...

A kotthu roti

A kottu roti  A kottu a Sri Lanka-i utcai ételek királya, mindenkinek meg kell kóstolnia, ha erre jár. Nézzük csak, mi is ez:  apróra vágott roti, zöldségek, tojás, és hús vagy hal, illetve tenger gyümölcse, ki mivel kéri.  Igen, igen, a jolly joker a roti. A többi mind felismerhető és beszerezhető. A roti lapos, helyi kenyér, amit lisztből, meleg vízből és sóból, illetve pár csepp olajból gyúrunk össze. Itt megnézhetitek: Roti készítése   Ha elkészült a roti, apróra vágjuk a zöldségekkel együtt, és összepirítjuk a fűszerekkel.  Wokot ajánlatos használni. Először pár csepp olajon apróra vágott fokhagymát és gyömbért pirítunk, majd erre tesszük az apróra szabdalt zöldségeket (paprika, káposzta, hagyma, sárgarépa, bármi, ami van és szeretjük). Ha hússal vagy hallal szeretnénk készíteni, először azokat kell átpirítani, oici kis darabokban. Só, bors jöhet bőven. Ezután mindezt kitesszük egy tálra, a serpenyőbe öntjük a felszabdalt ro...