Sri Lanka tele van nemzeti parkokkal, tele van szabadon élő állatokkal. Több, mint 7000 elefánt, több száz leopárd, rengeteg krokodil, vaddisznó, vízi bivaly, fekete medve, mongúz, makákó és langúr majmok, nem is beszélve a sok ezer-féle madárfajról. Ezért aztán, aki ide ellátogat, mindenképpen szeretne részt venni legalább egy szafarin. Igen, de melyiken?
Ma a két déli nemzeti parkot, a Yalát és az Udawalawe-t vesszük górcső alá. Lássuk, mi az, amit mi megtapasztalunk ebben a két parkban időről időre.
Nézzük először a tényeket, mit is olvashatunk róluk az interneten.
A Yala Nemzeti Park
Nemzeti park - és természetvédelmi terület egyben - 130 000 hektáros területen terül el, s ez a hatalmas park 5 blokkra van osztva. Jelenleg az 1 és a 2 blokk látogatható. A terület nagyrészt laza erdőkből, cserjékkel borított mezőkből áll, természetes és mesterséges víztározókkal tarkítva.
1900 óta vadrezervátum, majd nemzeti parkká 1938-ban nyilvánították. Ez persze nem akadályozta az itt élő és ide látogató brit gyarmattartókat, hogy vadászterületként hasznosítsák. A parkban mindösszesen 44 emlősfaj és 215 madárfaj él. A Yala park arról híresült el, hogy otthont ad a világ legnagyobb leopárd populációjának.
Udawalawe Nemzeti Park
Az Udawalawe vadrezervátum és – ötödikként a Yala, a Wilpattu, a Gal Oya, a Kumana parkok után - 1972 óta nemzeti park. 31 000 hektár területen terül el. Ebből 3500 hektár területű a Walawe víztározó, mely a környék legnagyobbjaként híresült el.
A környezet főként gyep, magas fű és bozótos, mely kifejezetten remek élőhelyet biztosít az elefántoknak. Erre szükség is van, mert a parkban több, mint 800 elefánt él. Mellettük természetesen itt is számos állatfajjal találkozhatunk, a krokodiltól a leopárdig.
Hasonlóságok
- A jegyárak és a jeep bérleti árak körülbelül egyformák.
- Unawatunáról, a népszerű üdülőhelyről mindkettő ugyanannyi idő távolságra van, kb. 2,5 óra autóútra.
- A jeepek körülbelül ugyanolyan méretűek (4-6-7 személyesek), bár az én tapasztalataim alapján a Yalában kényelmesebbek. De ez véletlen is lehet.
- Mindkét park közvetlen közelében jó és nagy választékkal rendelkező éttermek vannak, hogy ne menjetek üres gyomorral a több órás szafarira. (Ételt nem szabad magatokkal vinnetek a jeep-be)
- Mindkét parkban több szafari indul naponta és mindkettőben kb. 3-3,5 órás egy-egy szafari.
Különbségek
- A Yalában reggel 6-kor és délután 2-kor indulnak a túrák; az Udawalawéban ez nincs megkötve, de azért vannak javasolt időpontok, mégpedig érdemes igazodni a két elefánt etetési időponthoz. Ezek jelenleg reggel 10,30 és délután 14,30.
- Az Udawalawéban még sohasem láttam leopárdot, a Yalában már sokszor.
- Az Udawalawe az elefántokról híres, ide főként az menjen, aki nagyobb csordát szeretne látni. A Yala sokszínűbb az állatok tekintetében.
Udawalawe elefánt etetés
Ez az elefánt etetés nem az, ami a háziasított elefántok élőhelyén látható vagy tapasztalható. Pont az ellenkezője. A háziasított elefántok elzárva élnek, s mivel sokszor már elzárt részen is születtek, nem kerülhetnek vissza többé a szabadba, s így nem is tudják magukat ellátni. Ezért szükséges, hogy az emberek lássák el őket, amit sokszor a turizmussal kapcsolnak össze.
Az Udawalawe parkban a szabadon élő elefántok kicsinyei gyűlnek össze a kapunál, ahol a "gondozók" várják őket naponta kétszer tejjel és zöld étellel, levelekkel, ágakkal.
Mindig sok kis elefánt van, nagyon cukik, ahogyan szaladnak a tejcsap felé.
A belépőjegy jelenleg 500 rúpia per fő.
Megjegyzések
Megjegyzés küldése