Így bizony. Részben azért, mert sikerült eljutnod az Indiai óceán gyöngyszemére vagy drágakövére. Ezt a szigetet ugyanis így emlegetik a nagyvilágban. Azt is hallhatod, hogy Sri Lanka egy legördülő könnycsepp India arcán. Valóban, ha a térképet megnézed, pontosan ezt fogod látni: mintha India-Anya arcáról gördülne le az a könnycsepp.
Ezt a könnycsepp mintázatot egyébként a drágakő feldolgozásban gyakran használják - csakhogy összekössem az előző két dolgot.
De ma nem csak erről fogok írni Nektek, hanem arról beszéljünk inkább, hogy mit is jelent Sri Lankán a szerencse.
Nézzük csak: mivel a lakosság 70%-a buddhista filozófiát követ, ezért ha tisztában vagyunk a buddhizmus alapelveivel, nem nagyon gondolkodhatunk szerencsében. Hiszen a buddhista ösvényen gyalogló ember minden történést úgy értelmez, hogy annak az oka saját magában keresendő. Vagyis bármit gondoltam, mondtam vagy tettem, az mind visszatér hozzám. Így azután én vagyok az alfája mindennek. Ha belegondolunk ebbe, akkor a karma törvénye alapján megszűnik az életünkben minden igazságtalanság, hiszen mi okoztuk magunknak azt a helyzetet, amibe kerültünk. Legyen az jó vagy akár rossz.
Ugyanígy tűnik fel a szerencse kifejezés is ebben az országban.
A buddhizmus szerint, ha szerencsések vagyunk, azt is magunknak csináltuk. Hallottátok már ezt a kifejezést: ki mint vet, úgy arat? Csak azt tudjuk learatni, amit elvetettünk. Ez az univerzális törvény.
Na, de lássuk, akkor miért az a címe ennek a bejegyzésnek, hogy a szerencse fia?
Hogyan jelenik meg a szerencse Sri Lankán?
Nos, ezt a hindu hagyományoknak köszönhetjük. Ugyanis azok az emberek, akik már a buddhista filozófiát követik a szigeten, az ő őseik valaha hindu vallást gyakoroltak. (a hinduizmus tulajdonképpen nem egy vallás, hanem sok vallásnak az összefoglaló neve). Ők azt tartották, hogy Ganésha, azaz Ganapati, az elefántfejű félisten - róla itt olvashattok bővebben - hozza nekünk a szerencsét, mégpedig nagyon szívesen teszi ezt. Alig várja, hogy segíthessen.
Ő a szerencse ura és az akadályok nagy elhárítója.
Tehát az itt élő emberek, akár buddhisták, akár hindu vallást gyakorlók, mindannyian elfogadják, hogy Ganesha segíthet nekünk a szerencse működésében. Ha Sri Lankán jársz, bátran térj be egy ilyen szentélybe, keresd Ganeshát. Fejezd ki előtte a tiszteletedet, összetéve a mellkasod előtt a két tenyered és bátran, de tiszteletteljesen add elő a kérésed (nem kell hangosan kimondanod, csak fogalmazd meg). Ő alig várja, hogy teljesíthesse.
A másik, "akit" meg kell említenünk, ő bizony "Páva úr".
A páva Sri Lankán a szerencse jelképe. Azt mondják, ha reggel úgy ébredünk, hogy közben a páva rikoltozik, nagyon nagy szerencsében lesz részünk a nap folyamán. Nagyon sok ábrázoláson találhatod a pávát, ez mind a szerencsével kapcsolatos.
Van Sri Lankának egy különleges ábrázolási módja, mégpedig ezt a fafaragók között kell keresnünk.
Nézzük csak, mit találunk.
Bizony, bizony, ezek a maszkok, amelyek balsafából készültek - és ezért nagyon-nagyon könnyűek, szinte nem is érezzük a tenyerünkön - különböző segítséggel látnak el minket. Ebből a páva ábrázolás a szerencsét hozza nekünk. Többféle színben is lehet találni, természetesen a páva színű, azaz a kék a leggyakoribb. De akár fekete-fehérben vagy más színekben is pompásan hat őkelme.
Akár hűtőmágnesben, akár kis méretben, közepes vagy hatalmas méretben be lehet szerezni és ki lehet tenni az otthonotokban. Amelyik helyiségben található, az ott tartózkodókra szerencsét hoz.
Ha a teraszra vagy az előszobába teszitek, akkor az egész házra kiterjeszti áldásos hatását.
Most pedig menjetek dolgotokra, szerencsés napot kívánok!
Megjegyzések
Megjegyzés küldése