Mannar különleges helyet foglal el a sziget életében, kinyúló alakjával ugyanis itt ágaskodik ugyanis annyira nyugatra, hogy a legközelebb kerüljön India Anyához. Ez az a félsziget, melynek utolsó települése, Thalaimannar; a hely, ahol a Ramayana szerint Ráma király hadserege, Hanumán, a majomisten vezetésével egy réges régi időben Lanka szigetének földjére lépett.
A legenda szerint a 7000 évvel ezelőtt élő Ravana, a Lanka-i démonkirály megkívánta az indiai Ráma király felségét, Seethát. Egy csellel elrabolta, s magával hozta Lankára. Seetha hosszú évekig raboskodott Ravana palotájában, de nem adta meg magát, hűen kitartott férje mellett. Ráma – aki Vishnu isten földi reinkarnációja volt – sereget szervezett, s Hanumán, a majomisten vezetésével legyőzte Rávanát, s visszaszerezte a feleségét. A történet maga, azaz Seetha legendája a Ramayana, a hinduk őseposza fontos része, fordulatos és érdekes leírás.
Az első és talán legfontosabb történelmi emlék a mi szigetünkön az Ádám hídja, vagyis a Rama Setu. Ez a kb. 48 km hosszú „híd” ma már csupán az óceán alatt létezik, legalábbis nyomokban. A levegőből még láthatóak a maradványok. Ami érdekes, hogy tudósok bebizonyították, hogy a híd valóban 7000 éve készült (sőt, egyes források szerint egymillió éve), mégpedig mérnöki precizitással, valószínűleg emberi kéz által. A feljegyzések szerint 1480 körül egy cunami semmisítette meg. Az Ádám hídja az indiai oldalon a Pamban szigeten, Danushkodi városában kezdődött és Sri Lankán, a Mannar félszigeten, Talaimannarnál ért véget.
Fennállása idején, kb. a Kr. e. 6. századtól évszázadokon keresztül itt vándoroltak át a dél-indiai tamil közösségek a szigetre egy jobb élet reményében és nagyon sok termék is így került át Indiából. Így a híd történelmileg, társadalmilag és gazdaságilag is fontos szerepet töltött be. Valaha komp is működött ezen a helyen, de ma már ez sem elérhető.
A területre érkezéskor először a mannari erődöt keressük fel a kikötő mellett. Mivel a Galle erőd mellett lakom több éve, kíváncsi voltam, vajon ez az erőd milyen állapotban van most, sok évvel ezelőtti látogatásom óta. Ugyanolyan. Ugyanolyan rossz állapotú, de egyszersmind ugyanolyan lenyűgözően régi. Felsétálok az emelkedőn, s szinte látom az akkori embereket, ahogyan a dolgukra sietnek, megállnak egy-két szóra, üldögélnek a házak előtt... a házak épek, erősek; az élet pezsgő, semmi különös, csak a szokásos, mindenki végzi, amit kell.

Ismerkedünk még egy kicsit az itt dolgozókkal, megismerjük a családjaikat is, három kis lurkócska is szaladgál az egyik anyuka körül. Nem is tudják nagy zavarukban, hogy szégyenlősködjenek vagy csintalankodjanak.
*********
Mi nem maradhatunk sokáig, sok a dolog, még fel kell keresnünk a több száz éves baobab fát is. Kissé zavartan nézem a térkép applikációt, több helyen is mutatja egyszerre. Véletlenszerűen rábökök az egyikre, s Sam máris indul. Még sosem hallott erről a fáról, pedig "sokezer" éve járja az országot.
Meg is van, micsoda gyönyörűség. Fenséges fa, hirtelen nem is tudja az ember befogadni.
- egyrészt 700 éves
- másrészt mindösszesen 40 baobab fa él egész SL-n - ebből 34 a Mannar félsziget.
Mégis tiszteletreméltó teljesítmény, büszkék vagyunk rá, büszkén is járjuk körbe. A története szerint azok a mór kereskedők hozták magukkal a 13. század környékén, akik a tevéket is. Hogy mi?? Már tevék is? na ne...
Hát nem is. Már nincsenek, de valaha voltak, szintén az arabok őseivel érkeztek ide. És mivel tevéket hoztak, hát hoztak nekik baobab termést is, mert a teve azzal táplálkozik. A termés magja lehullott a földre, kihajtott, majd röpke 700 év alatt ilyen csodává cseperedett.
Megjegyzések
Megjegyzés küldése